Як закупівлі ідей трансформують Ригу?

Як закупівлі ідей трансформують Ригу?

У латвійській столиці Ризі 70% жителів мешкають у житлових будинках, зведених у радянський період. Зараз місто прагне реконструювати 2000 будівель до 2030 року. Однак це виявилось не просто зробити, оскільки важко залучити громадян до процесу.
Натомість, щоб сприяти більш інклюзивному типу будівель і ремонтів, місто у співпраці з проектом DESIRE використало принципи Нового європейського Баухауса (New European Bauhaus, NEB – ініціатива ЄС, спрямована на поєднання краси, стійкості та інклюзивності в процесах урбаністики, архітектури та дизайну), аби залучити громаду та підготуватися до реконструкції п’ятиповерхового цегляно-панельного будинку з підвалом на вулиці Зіеп’ю (Ziepju), 11, що експлуатувався з 1970 року як службовий готель для працівників сусіднього тролейбусного парку, а з 2018 року пустує.
Також у місті був споруджений Центр економіки замкненого циклу (Circular Economy Centre), щоб створити спільний простір, де громадяни могли б дізнатися більше про циркулярність і застосувати ці принципи на практиці. Центр також відповідає принципам NEB щодо сталого розвитку, естетики та інклюзивності.

Реконструкція муніципального будинку за адресою Зіеп’ю (Ziepju), 11 була спрямована на створення соціального житла, муніципальних орендних квартир, дитячих центрів – для дітей та молоді з обмеженими можливостями відповідно. У контексті проекту DESIRE місто провело три семінари із залучення громадян, на основі яких було створено серію карт того, як будівля може виглядати в майбутньому. Ці карти були розроблені сусідніми мешканцями раніше відремонтованого будинку, дітьми та молоддю з обмеженими можливостями двох існуючих центрів денного догляду. Зрештою, муніципалітет об’єднав різні карти в остаточну карту, яку можна було б використовувати в майбутньому як план для реконструкції будівлі та спільного простору між навколишніми будівлями. На процес закупівель сильно вплинула діяльність, пов’язана з NEB, і він мав на меті включити дуже амбітні критерії сталості. Але фінансування було призупинено після першого етапу – місто все ще розглядає, як найкраще забезпечити фінансування для завершення проекту.

Центр економіки замкненого циклу має за мету стати спільною територією для мешканців, яка сприяє використанню стійких матеріалів, надає громадянам можливість застосовувати принципи циркулярної економіки у своєму повсякденному житті, а також сприяє пізнанню та впровадженню нових (циркулярних) рішень. Центр включатиме кімнату для майстерень з ремонту старих меблів та створення нових предметів, а також кімнату для нетворкінгу, яку використовуватимуть різні департаменти міста.

Процедура закупівлі розпочалася із запрошення ідей, запрошуючи школи Риги надати ідеї. У відповідь 10 команд подали свої ідеї, які потім розглядало журі з муніципальних службовців. Коли департамент енергетики розпочав закупівлю, студентів запросили долучитися до реалізації. Ідеї студентів також були враховані при розробці технічних специфікацій, в яких, серед іншого, зазначалося, що меблі, які постачаються, мають бути у відмінному стані, чистими, естетичними, сучасними та узгодженими між собою, а нові меблі, що придбаваються, повинні відповідати принципам циркулярності. Наразі завершується розробка Центру, який відкриється 28 листопада поточного року.

Ці два проекти надали місту Ризі деякі цінні уроки на майбутнє щодо використання публічних закупівель під час застосування принципів NEB. Крім того, відзначено важливість залучення політиків і відповідних зацікавлених сторін до проектів, які планується реалізувати, а також володіння внутрішніми знаннями теми, що цікавить, для забезпечення безперебійного та творчо орієнтованого виконання проектів.

У публікації використані матеріали Sustainable Procurement Platform та проекту DESIRE.

Читайте також: Соціальні закупівлі та циркулярна економіка допомогли зробити Олімпіаду-2024 більш стійкою