14 січня 2025 року Європейська комісія прозвітувала про результати розслідування в рамках Інструменту міжнародних закупівель, стосовно заходів і практики Китайської Народної Республіки на ринку державних закупівель виробів медичного призначення.
Про це повідомляє Zakupki.ua з посилання на офіційний веб-сайт Єврокомісії.
У звіті, в якому викладаються основні висновки першого розслідування в рамках Інструменту міжнародних закупівель ЄС (International Procurement Instrument, IPI), представлено чіткі докази того, що Китай обмежує доступ виробників медичного обладнання в ЄС до своїх державних контрактів у несправедливий і дискримінаційний спосіб.
У опублікованому звіті Комісії робиться висновок про те, що Китай запровадив кілька різних форм прямої та непрямої дискримінації щодо медичних пристроїв і постачальників із ЄС, що призвело до серйозного та постійного обмеження їхнього доступу до цього ринку на всій території Китаю. Ця дискримінація стосується всіх категорій медичних виробів.
Політика КНР «Купуй Китай»
Так, із звіту Єврокомісії слідує, що у китайських публічних закупівлях застосовуються заходи і практики, пов’язані із політикою «Купуй Китай».
КНР запровадила багаторівневу всеохоплюючу систему загальноприйнятих преференцій для закупівлі вітчизняних медичних пристроїв, що призвело до систематичної дискримінації імпортних медичних пристроїв і іноземних економічних операторів, які реалізують комплексну політику «Купуй Китай».
Наріжним каменем цієї всеосяжної системи є стаття 10 Закону Китаю про державні закупівлі, яка є основою політики «Купуй Китай», яку реалізує Уряд КНР. Це положення створює юридичний обов’язок для замовників закуповувати вітчизняні медичні вироби замість імпортних, коли обидва типи медичних виробів конкурують і вітчизняні медичні вироби є розумною альтернативою. Дискримінаційний характер цього загального зобов’язання посилюється обтяжливою процедурою погодження закупівлі імпортних товарів, у тому числі медичних виробів, викладеною в «Адміністративних заходах щодо закупівлі імпортних товарів» («Адміністративні заходи»), яка суттєво обмежує можливості замовників закуповувати імпортні медичні вироби. З цією метою необхідно отримати спеціальний дозвіл місцевих фінансових відділів на основі оцінки експертною групою технічних специфікацій та функціонального використання відповідних імпортованих товарів, щоб переконатися у відсутності вітчизняних альтернатив, сам по собі є значним стримуючим фактором для замовників закуповувати імпортні товари. Дійсно, їм потрібно провести додатковий і громіздкий процес із невизначеним результатом на додаток до звичайної організації тендерної процедури. Обмеження додатково посилюється різними провінційними заходами, які встановлюють додаткові процедури схвалення для закупівель імпортних медичних приладів.
Адміністративні заходи та відповідні провінційні заходи значно обмежують закупівлю імпортних товарів, зокрема медичних приладів, і, таким чином, доступ суб’єктів господарювання Союзу, які пропонують імпортні медичні прилади. При цьому, як слідує із звіту Комісії, Китай надає певні виключення з обмежень та перепон тим іноземним учасникам торгів, які готові ділитися своїми технологіями з можливими китайськими конкурентами.
Обмеження у публічних закупівлях Китаю щодо медвиробів
Що стосується медичних пристроїв, то багаторівнева система внутрішніх уподобань додатково сформульована та зміцнена за допомогою двох основних галузевих заходів. Першим заходом є «Циркуляр Міністерства охорони здоров’я щодо друку та розповсюдження заходів щодо адміністрування медичного обладнання в медичних установах» Wei Gui Cai Fa [2011] № 24, який підкреслює зобов’язання суворо виконувати процедури затвердження для закупівель імпортованих медичних виробів згідно з відповідними положеннями Держави. Другим заходом є «Повідомлення про видання «Керівних стандартів аудиту для державних закупівель імпортної продукції» (видання 2021 р.)» («Документ 551»), який встановлює дуже високі цілі для закупівель вітчизняних медичних виробів і закликає до повного виключення імпортних медичних виробів у 137 категоріях. Ці цілі створюють сильний стримуючий фактор для замовників закуповувати імпортні медичні вироби навіть у випадках, коли такі закупівлі схвалені, оскільки чим більше тендерів виграють учасники, які пропонують імпортні медичні вироби, тим важче замовнику досягти відповідної цілі.
Практичний вимір проблем
Щоб підтвердити масштаб проблем, Комісія дослідила фактичну практику закупівель медичних пристроїв, поширених у КНР на кількох порталах закупівель. Комісії вдалося отримати доступ до загальнодоступної інформації щодо набору з понад 380 000 тендерів на закупівлі медичних виробів, проведених у період із січня 2017 року до 31 травня 2024 року. Однак лише 35 504 із цих тендерів містили у доступній формі інформацію про критерії прийнятності та інші умови участі для потенційних учасників торгів (далі – зразок). Це свідчить про те, що процедури закупівель у Китаї страждають від серйозної непрозорості, оскільки переважна більшість опублікованих тендерів не містять важливих документів та інформації в доступній формі. Оцінка вибірки чітко вказує на системний і повторюваний характер заходів і практик, що спричиняють дискримінацію за кількома ознаками: (а) обмеження на закупівлю імпортних товарів застосовуються китайськими замовниками для всіх категорій медичних пристроїв ; (б) обмеження на закупівлі встановлені в усіх провінціях Китаю (крім Тибету) і в понад 300 містах по всьому Китаю, і (в) йдеться про заборону імпорту медичних приладів та кілька інших форм прямої та непрямої дискримінації у 87 % тендерних пропозицій у загальнодоступному зразку. Комісія провела поглиблений аналіз другої окремої вибірки, зосередившись лише на тендерах із явними заборонами та дискримінаційними вимогами, де вона виявила явні заборони на імпортні медичні прилади в 36% відповідних тендерів у 2022 році, кількість яких зросла до 43% у 2023 р. та 53% у першій половині 2024 р. Це вказує на постійне зростання прямої заборони імпортних медичних виробів серед тендерів.
Крім того, Комісія встановила, що Документ 551, який вимагає від усіх місцевих органів влади збільшити закупівлі вітчизняної продукції для 178 категорій медичних виробів, застосовується на всій території КНР. Державні лікарні зобов’язалися навіть перевищувати цільові частки вітчизняних продуктів, що містяться в них, які коливаються від 25% до 100% залежно від категорії, зі 100% цільовим показником для 137 категорій.
Дослідження LEK Consulting «Hospital Priorities 2023 China Edition: Strategic Iplications for Medtech Companies», завершене в серпні 2023 року, показує, що державні лікарні у КНР вже в основному досягли цільових показників, викладених у Документі 551, і мають намір й надалі впроваджувати їх, навіть окрім перерахованих там продуктів.
Комісія також виявила, що Китайська асоціація медичного обладнання (далі – Асоціація) регулярно випускає «Вибірковий каталог чудової продукції домашнього медичного обладнання» (далі – Каталог) під керівництвом Національної комісії охорони здоров’я КНР («NHC»). Обсяг вибору – «продукція місцевого незалежного бренду». Кілька політичних документів представляють Каталог як інструмент для сприяння використанню та закупівлі вітчизняних медичних пристроїв медичними закладами та закладами охорони здоров’я відповідно до Закону Китаю про державні закупівлі як ключ до просування мети зміцнення промисловості медичного обладнання Китаю. Комісія також встановила, що Асоціація підпорядковується контролю або, принаймні, сильному впливу держави, і тому може розглядатися як квазідержавна організація.
До того ж Комісія виявила тендери, в яких медичні пристрої, перелічені у каталозі Асоціації, отримували додаткові бали під час процесу оцінки тендерних пропозицій або де технічні специфікації вимагали, щоб продукти були перелічені в цьому каталозі.
Разом з тим, між 2015 і 2023 роками китайський експорт медичних приладів до ЄС зріс більш ніж на 100%, демонструючи загальну відкритість ринку ЄС.
Про Інструмент міжнародних закупівель ЄС
Інструмент міжнародних закупівель набув чинності 29 серпня 2022 року. Інструмент призначений для відновлення балансу можливостей для компаній ЄС, які проводять тендери за межами ЄС, і сприяння відкритому та справедливому доступу до ринків державних закупівель у всьому світі. Його головна мета – сприяти взаємному відкриттю ринків державних закупівель для економічних операторів ЄС і поставок з ЄС.
24 квітня 2024 року Комісія почала своє перше розслідування відповідно до Регламенту у відповідь на заходи та практику на китайському ринку закупівель.
Будь-який захід, прийнятий в рамках IPI, має бути конкретним і ґрунтуватися на принципах пропорційності та ефективності, враховуючи будь-які можливі проблеми постачання.
Тепер, за відсутності прийнятного рішення з боку Китаю, Комісія ретельно оцінить можливість прийняття заходів IPI. Якщо буде встановлено, що такі заходи відповідають інтересам ЄС, вони можуть включати обмеження або виключення китайських учасників тендеру на державні контракти в ЄС.