Ініціатором проведення тендерних торгів на покриття 4G виступає Національна комісія, яке здійснює регулювання у сфері зв’язку та інформації. Попередні обговорення можливості даного прогресивного кроку у розвитку телекомунікаційних мереж в Україні були проведені 7 листопада поточного року. Саме на даному засіданні було прийняте рішення про те, що тендер повинен відбутися в кінці січня наступного року.
На конкурсні торги буде виставлено багато лотів, які в основному стосуються покриття частотами у діапазоні 2600 МГц. Окрім цього, будуть також лоти, що стосуються частот 1800 Мгц.
Технічні труднощі проведення тендеру
На сьогоднішній день в Україні покриттям 2 та 3G займаються вітчизняні компанії-оператори: “Київстар”, “Vodafone”, “lifecell”. Ці компанії займаються наданням послуг мобільного зв’язку та інтернету та мають ліцензії на покриття у діапазоні 2G. Якщо компанія отримує ліцензію на покриття в прогресивнішому діапазоні, то відповідно вона отримуватиме ліцензію не тільки на 4G, але і на попередні 3 та 2G діапазони. Що це означає? Якщо одна із даних компаній викупить діапазон 4G, вона стане абсолютним монополістом у галузі.
Проблеми прозорості та антикорумпованості Prozorro
Здавалося би, що нічого особливого у технологіях проведення тендеру на радіочастоти немає – він повинен проводитися на загальних правилах та процедурах, що передбачені чинним законодавством. Тобто до торгів можуть залучатися як вітчизняні, так і іноземні компанії, які можуть пропонувати свої вигідні цінові пропозиції. Переможцем буде обрано організацію, що запропонує найнижчу ціну за умов дотримання вимог по об’єкту тендерних закупівель. Базове правило тендерних торгів стає каменем спотикання в діяльності вітчизняних операторів.
На сьогоднішній день існують попередні домовленості із телекомунікаційними компаніями Кореї, які могли би успішно покрити Україну 4G за хорошими, привабливими цінами. Фактично з технічними та фінансовими можливостями даних компаній питання переможця тендеру буде вирішене відразу. Однак це означатиме одне: бізнесу Київстар, Vodafone, lifecell настане кінець. Новий оператор, що отримає ліцензії матиме повне покриття, чим витіснить існуючих гравців з ринку.
Звичайно, що лотів, що будуть представленими на даному тендері, буде достатньо, щоб проводити відкритий аукціон, однак чинна влада буде вживати заходи, що нададуть право першочергового викупу частот вітчизняними компаніями.