Провідні міста можуть стати лідерами у сталих закупівлях, впроваджуючи інноваційні практики, які враховують екологічні, соціальні та економічні аспекти. Публічні закупівлі американських міст Нью-Йорк, Лос-Анджелес і Портленд, штат Орегон, об’єднує їхня спільна мета – сприяти сталому розвитку та зменшенню екологічного впливу через впровадження екологічних практик у публічних закупівлях. Ці ініціативи підкреслюють важливість сталого підходу до публічних закупівель і демонструють, як міста можуть діяти як лідери у боротьбі зі зміною клімату.
Нью-Йорк
Державні установи створюють попит на третину всіх викидів у будівельному секторі, причому цемент і асфальт для інфраструктурних проектів є двома з найбільших джерел у даному секторі. Це означає, що місцева політика закупівель може зіграти важливу роль у безпосередньому скороченні викидів у будівельному секторі, а також допомогти змінити ринок. У зв’язку з цим, Виконавче розпорядження Нью-Йорка про чисте будівництво 2022 року стало важливим кроком у напрямку сталого розвитку міста. Воно вимагає від муніципальних будівельних проектів «докладати всіх зусиль» для включення низько вуглецевих специфікацій для бетону та будівельних машин, а також подавати екологічні декларації про продукцію, якщо проекти використовують бетон або сталь, для прозорості. Це частина плану PlaNYC 2023, спрямованого на скорочення вуглецевого сліду будівельної галузі до 2033 року шляхом скорочення викидів вуглецю для нових будівель, інфраструктури та капітальних модернізацій на 50%.
Крім того, Нью-Йорк як місто, що безпосередньо контролює харчування в школах, лікарнях і притулках, змінює тендери та підтримує кухонний персонал навчанням, плануванням меню, кулінарними консультантами та книгами рецептів, щоб підтримувати перехід на поживні та культурно відповідні страви на рослинній основі. Адже виробництво рослинної їжі, зазвичай, менш енергоємне і має менший вуглецевий слід, ніж м’ясні продукти.
Дослідження викидів у Нью-Йорку, пов’язаних із споживанням, показали, що споживання їжі спричинило приблизно 14% викидів парникових газів у місті. Тому були прийняті рекомендації щодо стратегії їх скорочення, зокрема, шляхом просування рослинної дієти та зменшення харчових відходів.
Портленд, штат Орегон
Пілотні проекти та випробування дозволили Портленду запровадити обмеження вуглецю для бетонних сумішей для муніципальних проектів лише за три роки.
Аналіз сталого ланцюжка поставок, проведений у 2016 році для Портленда, визначив будівельні послуги як категорію найбільших витрат, що сприяє викидам у ланцюжку поставок міста. У відповідь на це, у 2019 році Портленд запровадив Ініціативу низьковуглецевого бетону, щоб зменшити вміст вуглецю в бетонних сумішах, які використовуються у муніципальних проєктах. Після пілотного запуску та тестування різних бетонних сумішей з низьким вмістом вуглецю, у 2022 році Портленд встановив ліміт вмісту вуглецю для бетонних сумішей для муніципальних проектів, який набрав чинності у 2023 році.
Наразі Портленд проводить політику закупівель бетону з низьким вмістом вуглецю та тестує використання суміші теплого та холодного асфальту з низьким вмістом вуглецю, серед інших заходів щодо зменшення викидів від будівництва.
Також, у Портленді виявили, що викиди від споживання їжі були в основному пов’язані з виробництвом, а не транспортуванням чи роздрібною торгівлею. Так, викиди від споживання харчових продуктів – однієї з найбільших категорій викидів на основі споживання, – здебільшого є результатом виробництва, а не транспортування чи роздрібної торгівлі. Так само відбувається в більшості міст. Це означає, що, незважаючи на те, що купувати місцеві продукти вигідно з інших причин, це не найефективніший підхід до скорочення викидів із харчової системи. Оскільки більшість харчових продуктів, які споживаються в містах, виробляються деінде, міста зазвичай не мають прямого контролю над тим, як вони виробляються. Натомість, міста можуть сприяти вибору здорового, стійкого харчування. Розуміння викидів протягом життєвого циклу в харчовому секторі допомагає інформувати про необхідність освітніх та ефективних кампаній зі зміни поведінки, таких як безм’ясні понеділки.
Міська влада побачила, що попит домогосподарств на м’ясо становить значну частину викидів у харчовому секторі, що стало основою для ініціатив Портленда щодо скорочення споживання м’яса домогосподарствами.
Так само Портленд інвестує в послуги повторного використання та ремонту, щоб зменшити попит на нові продукти, зробити ці альтернативи доступними та привабливими і створити робочі місця у місцевій громаді.
Лос-Анджелес, штат Каліфорнія
Спільні закупівлі допомогли округу Лос-Анджелес стати національним лідером автобусного парку з нульовим рівнем викидів.
У 2019 році група муніципальних органів влади та їхніх транспортних агенцій по всьому округу Лос-Анджелес почала співпрацю, щоб підтримати перехід на автобуси з нульовим рівнем викидів і вирішити проблеми, спричинені фрагментованим управлінням транспортом. Вони спільно закуповують автобуси з нульовим рівнем викидів та інфраструктуру, що дозволяє їм отримати вигоду від економії на масштабах, покращити технічний потенціал і виступати більш потужним, колективним голосом у переговорах з постачальниками. Їхній прогрес допоміг закласти основу для федерального гранту в розмірі 78 мільйонів доларів США Управлінню міського транспорту округу Лос-Анджелес у 2024 році, другої за величиною нагороди Федерального управління транспорту в країні. Це допоможе агентству придбати акумуляторні електробуси, встановити нові зарядні пристрої та розширити навчання персоналу.
Партнери залучили штат Каліфорнія, який випустив спільний графік закупівель і розширив підхід до спільних закупівель. Наприклад, державний запит пропозицій щодо поставки автобусів з нульовим рівнем викидів у 2024 році дозволяє будь-якому місту, округу та іншій державній установі брати участь у контракті.
У Сполучених Штатах Каліфорнія впевнено лідирує у закупівлях автобусів з нульовим рівнем викидів, а Метрополітен Лос-Анджелеса та Департамент транспорту мають найбільший парк автобусів з нульовим рівнем викидів у штаті.
У публікації використані матеріали веб-ресурсу The C40 Knowledge Hub.
Читайте також: Скандинавські міста оновлюють муніципальні автопарки електрокарами