Підсумки закупівельного 2024 року: Market, нова «рамка», агенції

Підсумки закупівельного 2024 року: Market, нова «рамка», агенції

Рік, що минає, став плідним на закупівельні події, які були логічним продовженням процесів, що відбувались та започаткувались у попередні роки. Відтак, українська система публічних закупівель демонструє невпинний розвиток, намагаючись відповідати на виклики і потреби сьогодення. До настання Нового 2025 Року лишається кілька годин, тож саме час коротко пригадати пройдене.

Електронний каталог Prozorro Market (PM)

Безумовно, за 2024 рік роль PM у закупівельній сфері значно зросла порівняно з 2023 роком. Передовсім цьому сприяли зміни до Особливостей (Постанова КМ України №1178):

1) суттєве розширення переліку позицій лікарських засобів та медичних виробів, обов’язкових до закупівлі закладами охорони здоров’я з 01.03.2024;

2) з 14.03.2024 закупки продуктів харчування стали обов’язковими у PM.

Крім вищеназваного, у 2024 році за допомогою каталогу купували, зокрема, але не виключно, шкільні автобуси, комп’ютерні симулятори управління дронами, інтерактивні лазерні стрілецькі тренажери, дрони/безпілотники для ЗСУ, комплекти постільної білизни для Укрзалізниці, електричну енергію. Популярність каталогу для «необов’язкових» категорій пояснюється його простотою участі та швидкістю проведення.

Можна сміливо стверджувати, що за цей рік запит (ціни) пропозицій PM утвердився в якості одного з основних механізмів публічних закупівель. За збільшенням обсягів слідує зростання потреби у вирішенні спорів між замовниками та постачальниками у ході проведення ЗЦП, тому у подальшому варто очікувати впровадження процедури оскарження (припускаю, щось на кшталт тієї, що діє у відкритих торгах, через Комісію АМКУ).

Закупівлі за кошти донорів

У 2024 році через систему Prozorro проводились спрощені закупівлі за кошти відомих донорських організацій – Світового банку, USAID, UK Dev, Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні, що є ознакою довіри до реалізованих у системі закупівельних механізмів, адже такі закупки не відносяться до публічних закупівель у розумінні Закону «Про публічні закупівлі».

Оборонна рамкова угода (динамічна система закупівель)

Справжньою прикрасою цього закупівельного року стала рамкова угода для потреб оборони, яку вправі застосовувати як служби держзамовника – ДП «АГЕНЦІЯ ОБОРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ», Державний оператор тилу (ДП «ДОТ») та ДЗ ДЕРЖСПЕЦЗВ’ЯЗКУ, на підставі Постанови КМ України №1275.

Рамкова угода створюється держзамовником шляхом проведення кваліфікаційного відбору кандидатів до рамкової угоди та подальшого здійснення закупівлі лише серед кандидатів, включених до рамкової угоди.

Особливість цієї «рамки» – конфіденційність частини інформації (наприклад, щодо учасників другого етапу), яка доступна лише обмеженому колу осіб, враховуючи безпекові питання.

Через механізм рамкової угоди у Prozorro купуються, зокрема, квадрокоптери, FPV-дрони, Mavic, автомобілі типу «Pick-Up», продукти харчування.

Централізація функцій закупівельника

У 2024 році посилилась роль централізованих закупівельних організацій – ДП «Медичні закупівлі України», ДУ «Професійні закупівлі», ЦЗО ДП «УСС», які займаються формуванням та супроводженням е-каталогу Prozorro Market, закупівлями в інтересах замовників, розробляють і впроваджують уніфіковані форми закупівельних договорів за своїми галузевими напрямками. Крім того, у 2024 році ДУ «Професійні закупівлі» провели першу закупівлю за кошти і за правилами Світового банку.

Важливою для обороноздатності країни у 2024 році стала діяльність двох закупівельних агенцій при Міноборони:

  • ДЕРЖАВНИЙ ОПЕРАТОР ТИЛУ (ДОТ) – зокрема, відповідальний за закупівлі харчів, одягу, взуття, амуніції та пально-мастильних матеріалів для потреб ЗСУ;
  • Агенція оборонних закупівель (АОЗ) – зокрема, здійснює централізовані закупівлі озброєння та військової техніки, щоб також забезпечити потреби Сил Оборони.

Важливі процедурні зміни

Хоч загалом змін до закупівельного законодавства було чимало, найсуттєвішими з них, на мій погляд, такі:

Крім того, на підході розгляд у другому читанні урядового проєкту нового Закону про публічні закупівлі (реєстр. №11520 від 23.08.2024), орієнтованого на гармонізацію з закупівельними директивами ЄС, стосовно яких, до речі, також цього року Європейською комісією ініційовано процедуру перегляду.

Судова практика

Не можна не відзначити збільшення уваги з боку Верховного Суду до сфери публічних закупівель, що, у тому числі, знайшло своє відображення у Дайджесті судової практики Верховного Суду щодо вирішення спорів у сфері публічних закупівель: Рішення, внесені до ЄДРСР, з 2019 року по квітень 2024 року.

Також, варто згадати, що у січні Велика Палата Верховного Суду (ВП ВС) виклала позицію застосували норми пункту 2 частини п`ятої статті 41 Закону № 922-VIII при укладенні додаткових угод до договорів про закупівлю електроенергії. Враховуючи можливість ретроспективного застосування зазначеного у Постанові ВП ВС від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 тлумачення, для багатьох постачальників електричної енергії – учасників закупівель Prozorro це мало негативні наслідки, пов’язані із необхідністю повернення коштів за додатковими угодами, які суди визнають недійсними.

***

Звісно, кожен, хто дотичний до розвитку вітчизняної державної системи прок’юременту, може запропонувати власний список знакових подій року, що добігає кінця. Натомість, важливим є те, що ми не стоїмо на місці, відбуваються жваві дискусії, форуми, важливі IT-розробки, зміни нормативно-правової бази, здорова реакція на критику та побажання шановних Користувачів. Відтак, система, яка у 2025 році відзначатиме десятий рік з моменту започаткування і дев’ятий рік від впровадження у законодавче поле, лишається важливим елементом для розбудови міцної європейської держави.

Користуючись нагодою, вітаю усіх із рідзвяно-новорічними святами! Бажаю успішних закупівель у 2025 році із Zakupki.ua! Та, будь ласка, не забувайте підтримувати наші героїчні Збройні Сили.

щиро Ваш

Руслан Михайлик, юрист Zakupki.ua, адвокат